Сфера послуг

Ціни змінюються, цінності залишаються.
 

Корисна та цікава інформація

НАРЕЧЕНИМ

Цифрування касет на диски ... поки не пізно...

Джерело: публікації ТОВ "СТУДІЯ "КРУПНИЙ ПЛАН"

Кожна родина на своєму життєвому шляху переживає ряд радісних сімейних подій – весілля, родини, хрестини, свята у дитсадку, перший дзвоник, новорічні ялинки та випуск в школі, а пізніше – у вищому учбовому закладі. Природно нам завжди хочеться якнайкраще запам’ятати такі урочисті моменти нашого життя, не пропустити жодної важливої подробиці події, та ще й показати, як святкували, рідним та близьким, які не змогли бути присутніми на святі.

Довгий час єдиним технологічним рішенням була фотографія, згодом з’явилася кіноплівка, але в зв’язку із складністю технології любительські кінокамери не стали масовими. Лише аналогові відеокамери наприкінці ХХ століття набули популярності серед значної частини населення; передові технології прогресивних країн зробили їх портативними, простими і зручними у використанні та доступними по ціні. У нашій країні найбільш популярними стали відеокамери типу VHS-C, сумісні із звичайними відеомагнітофонами типу VHS, які також на рубежі століть перетворились на звичайний предмет домашнього вжитку.

Але світовий науково-технічний прогрес зробив наступний крок у своєму розвитку: з’явилось цифрове відео. Цей справжній технологічний прорив дозволив, по-перше, отримати в декілька разів більший розмір кадрів, що забезпечує значну вищу якість та чіткість зображення, та величину потоку даних, що дає можливість запису високоякісного багатоканального звукового ряду. По-друге, цифровий формат запису дозволяє переписувати фільм необмежену кількість разів, а також монтувати його за допомогою комп’ютерних систем нелінійного монтажу без жодної втрати якості. По-третє, відеопроцесори сучасних камер дозволяють застосовувати десятки відеоефектів прямо під час зйомки – і все це поміщається в мініатюрному корпусі камери стандарту mini-DV, що дає можливість брати камеру завжди з собою.

Спочатку цифрові любительські відеокамери були в 3-5 разів дорожчими своїх аналогових конкурентів, але за декілька років вони стрімко подешевіли і зробили аналогові відеокамери неконкурентоспроможними. Аналогічна ситуація спостерігається на ринку програвачів: DVD-плеєри стали дешевшими, ніж програвачі старих касет типу VHS, а сам носій – якісний диск DVD забезпечує на порядок вищу якість зображення та тривалу збереженість фільмів при ціні, на порядок меншій ціни на інші носії відео.

У багатьох людей виникає проблема: що ж робити з домашнім відео архівом у вигляді старих аналогових відеокасет? По-перше, ремонт старих відеоплеєрів та відеомагнітофонів стає нерентабельним, а купувати новий плеєр для касет – коли всі нові фільми доступні на DVD- дисках – недоцільно. По-друге – найгірше те, що фільми на старих відеокасетах не можуть зберігатись довго. Навіть при правильному зберіганні та використанні аналогових відеокасет з роками відбувається осипання магнітних часток зі стрічки. До того ж додаються механічні пошкодження. В результаті – не тільки значно погіршується якість зображення, а й взагалі пропадають цілі фрагменти фільму.

Існує лише один технологічний метод розв’язання цієї проблеми: оцифровування старого відео із подальшим збереженням його на цифрових носіях. Для людей, які мають у своєму розпорядженні сучасний персональний комп’ютер, задача ця цілком посильна. Щоб оцифрувати фільм з відеокасети в домашніх умовах, треба під’єднати звичайний касетний відеоплеєр до відео- та аудіо- входів комп’ютера. Це може бути вхід відеокарти чи внутрішнього ТВ-тюнера у поєднанні із лінійним входом звукового адаптера або спеціалізовані пристрої для захоплення і монтажу відео (наприклад, виробництва “Pinnacle”).

Однак, практика доводить, що найоптимальнішим засобом для оцифровування є звичайна любительська цифрова відеокамера формату mini-DV або Digital-8. Більшість моделей цифрових відеокамер мають цифрові та аналогові входи та виходи одночасно. Тобто, достатньо під’єднати ваш відеокасетний плеєр до відеокамери через композитний дріт (який ще називають «тюльпан»), а саму відеокамеру – до комп’ютера через інтерфейс FireWire – і ваша камера перетворюється на цифрувальний пристрій. Вона «на льоту» перетворює аналогові сигнали, що надходять від відеоплеєра, перетворює їх на цифрові – і в такому «готовому» вигляді передає їх у комп’ютер. Для цього навіть не потрібно ніякого спеціального програмного забезпечення, оскільки з такою задачею цілком справляється інтегрована в операційну систему Windows XP програма MovieMaker.

Одна година «захопленого» таким чином відеофільму займає близько 14 гігабайт дискового простору і містить в собі досить ємний потік відео- та аудіо даних, у зв’язку з чим виникає наступне завдання: записати цю інформацію на звичайний DVD-диск таким чином, щоб цей диск міг програвати будь-який звичайний DVD-плеєр. Для цього потрібно спеціальне програмне забезпечення, яке дозволить перекодувати та записати оцифроване відео у зрозумілий для DVD-плеєра формат. Розробники програмного забезпечення пропонують десятки різноманітних комерційних та умовно-безкоштовних програмних продуктів, які дозволяють створювати стандартні DVD-диски, навіть не маючи поглиблених спеціальних знань у цій галузі.

Однак, цифрові технології обробки відео дають практично необмежені можливості для покращення якості відеоматеріалів та для їх монтування і перетворення на справжній відеофільм – з накладанням анімованих титрів та фонової музики, візуальних та звукових спецефектів, видаленням зайвих чи невдалих епізодів та вставкою яскравих і динамічних переходів і трьохвимірної анімації між епізодами. Також формат DVD-video дозволяє вставляти інтерактивні меню (можливість вибору та швидкого переходу до потрібного епізоду в фільмі), декілька звукових рядів та іншомовних титрів та ряд інших можливостей.

Для реалізації таких можливостей потрібно мати не лише спеціалізоване програмне забезпечення, а й багато спеціальних знань та досвіду, тому якщо ваші побажання щодо якості оцифрованого відеофільму виходять за межі простого оцифровування, перекодування та запису на диск, краще звернутись до професіоналів. Фахівці відеостудій мають у своєму розпорядженні не лише професійні знання в галузі монтажу та оброки відео, а й надзвичайно великі бібліотеки різноманітних відео- та аудіо-ефектів, анімованих фонів, елементів та інших мультимедійних матеріалів, обсяг яких вже нараховують терабайти (1 терабайт = 1000 гігабайт). Рядовий домашній користувач фізично не зміг би підтримувати такий рівень технологічної оснащеності.

Науково-технічний прогрес не стоїть на місці. Вже сьогодні із впевненістю можна стверджувати, що через декілька років цифрове відео стандартної чіткості (SD) також буде витіснене з ринку новими стандартами – відео високої чіткості (HD). Вже сьогодні можна придбати відеокамери формату HD, рідкокристалічні телевізори з підтримкою HD, а також HD-DVD і BD-плеєри, хоча поки що такі товари знаходять у ціновому діапазоні, недоступному для масового українського користувача. Все це свідчить про те, що старі відеокасети безповоротно відходять у минуле і якщо своєчасно не врятувати безцінні кадри домашніх фільмів – то вони будуть втрачені назавжди.

Вадим Щеринський, директор СТУДІЇ «КРУПНИЙ ПЛАН»
29.02.2008р.

[Перейти до переліку публікацій...]